top of page
  • Yazarın fotoğrafıGölge Hanı

Covid 19 Sonrası Dijital Pazarlarda Nasıl Güçlenirsiniz?

Merhaba sevgili okurlar! An itibariyle Covid-19 krizinden geçiyoruz. Bazı işletmeler faaliyetlerini durdurdular, bazıları ise daha düşük kapasiteyle faaliyetlerine devam ediyorlar. Elbette kapasite artışına giden işletmeler ve sektörler de oldu. Fakat herkesin kafasında geleceğin belirsizliği var.  • Peki Covid-19 Krizi sonrasında neler olacak?

Tabi net ve kesin bir cevap vermek güç. Bununla birlikte bazı sonuçları şimdiden görmek mümkün. Öncelikle hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylemek çok abartı olmayacaktır. Bazı sektörlerin küçüleceğini, bazı sektörlerin büyüyeceğini ve bazı sektörlerin varlıklarını sürdürebilmek için yapısal değişikliğe gitmek durumunda kalacaklarını söyleyebiliriz.


  • Hangi sektörlerde neler olacak?

Hizmetler, eğlence ve turizm sektörlerinin küçüleceğini öngörmek zor değil. Covid-19 ile mücadele kapsamında sosyal mesafe kuralı tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirecek gibi görünüyor. Bundan böyle kalabalık ortamlar bir süreliğine mümkün olmayacak, ayrıca uzun sürede de tercih edilmeyecektir. Dolayısıyla bu sektörler önemli ölçüde sekteye uğrayacaktır.

En hızlı büyümesi beklenen sektörler ise gıda, tıbbi malzemeler ve teknolojidir. Covid-19 krizi tüm ülkelere bu sektörlerdeki yeterliliğin gerekliliğini gösterdi.

Yapısal değişikliği zorunluluk haline gelecek olan sektörlerden bazıları ise perakende ve eğitim sektörleridir. Söz konusu sektörler varlıklarını önemli ölçüde dijital platformlara taşımak durumunda kalacaklardır.

  • Peki dijital pazarda kendi varlığınızı nasıl oluşturursunuz ve yerinizi nasıl güçlendirirsiniz?

Dijital pazarda var olmanın üç yolu mevcuttur. Bunlardan ilki kendi web sitenizdir. Web adınız ve iyi düzenlenmiş bir web sitesi; kimliğinizi ortaya koymanın en önemli yoludur. Sizi şahsen tanımayan bir müşteri sizinle web üzerinden tanışır. Titizlikle düzenlenmiş bir web sitesi size olan güven duygusunu geliştirir. Ancak bundan sonra potansiyel müşteriniz sizinle iletişime geçmeye karar verebilir. Dolayısıyla başta ana sayfa olmak üzere kullanışlı ve kaliteli görünümlü bir siteye ihtiyacınız var. Web siteleri iki türde düzenlenebilir: tanıtım sitesi ve satış sitesi.

Yaptığınız iş sipariş üzerinde bir işse tanıtım sitesi sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Bu durumda kendinizi ve işinizi iyi anlatan görsellere ihtiyacınız olacaktır. Web sitelerinde uzun metinlerden kaçınmak gerekir. Kolay anlaşılır, sizi iyi anlatan kaliteli video ve fotoğrafları kullanmak daha etkili sonuçlar verecektir.

Yaptığınız iş stok satış üzerinde ise tüm satışları kendi siteniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz web sayfaları biraz daha karmaşıktır. En başta satışı güvenilir kılacak güvenlik sistemleri olması ve bunu iyi anlatmak gerekiyor. Sitenin kullanışlı olması ve kaliteli görünmesi yine önem arz eden parametrelerdir.

Web sitesini düzenlerken ana sayfa ve detayları ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Ana sayfada firmanızı anlatan, albenisi yüksek reklam fotoğrafları ve hareketli görselleri tercih etmek imajınızı olumlu yönde etkileyecektir.


Ürünlerinizi ise detaylarda anlatmak daha doğrudur. Bir ürün için birden fazla görsel kullanmak her zaman için etkilidir. Makul olan 3-5 arası görseldir. Ürünün bütününü gösteren geniş açılı ve ürünün detaylarını gösteren daha dar açılı görseller ürünü anlatmak adına önemlidir. Ayrıca ürünün nasıl kullanılacağını gösteren görseller de satışları doğrudan etkiler. Sitede kullanılacak fotoğrafların sade olması site kullanımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca fotoğraflar kendi içinde de tutarlı olması yine olumlu sonuçlar verecektir. Fakat arka plandan temizlenmiş, decupe denen işlemden kaçınmak gerekir. Decupe, fotoğraf üzerinde yoğun bir müdahale gerektiren bir işlemdir, ürüne olan güveni zedeler ve çoklu fotoğraflarda sıkıcıdır. Dolayısıyla decupe fotoğraflar size yardımcı olmayacaktır. Ayrıca decupe fotoğraflar sizin bir tarzınız olmasına da fırsat tanımaz. Bunun yerine yine sade, fakat firmanızın tarzını yansıtacak bir görsel seçimine gitmekte yarar var.

Dijital pazarlarda var olmanın ikinci yolu sosyal medyadır. Bütün sosyal medya araçlarında varlığınızı etkin bir şekilde gösterirseniz tanınırlığınız hızla artacaktır. Aktif ve iyi yönetilen bir sosyal medya dijital pazarda sağlam pozisyon almanıza olanak tanır. Bu noktada güncel videolar çok etkilidir. Kısa, güncel ve işlerinizi anlatan, seyircilerin ilgisini çeken hareketli videoları tercih etmek sonuç verecektir. Yine sizi ve ürünlerinizi anlatan fotoğraflara ihtiyaç vardır. Sosyal medya mecralarında daha renkli ve daha ‘hayatın içinden’ görsellerin kullanımı daha etkilidir. Burada yine kaliteden ödün vermemek çok önemlidir. Sosyal medyanın algoritmasına uygun hareket etmek size ulaşmayı doğrudan etkileyecektir. Yine sosyal medya için doğru içeriklerin üretilmesi işin önemli bir kısmını oluşturur.Dijital pazarda yer almanın üçüncü yolu ise dijital marketlerdir. Tıpkı pazar yerleri ve çarşılar gibi birden fazla rakip firmanın yer aldığı platformlardır. Burada sanal dükkânlar oluşturmak suretiyle satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dijital marketlerde başarılı olmanın bazı detayları var. Market yönetimi verdiğiniz hizmetin kalitesi ölçüsünde sizi değerlendirirler. Ayrıca müşteriler de doğrudan sizi değerlendirebilirler. Bu nedenle kaliteli hizmet önceliklidir. Dijital marketlerde kendi kimliğinizi oluşturmanız çok önemlidir. Burada kimliğiniz sunduğunuz görsellerle oluşur. Müşteriler, arama motorlarında arama yaparken karşılarına çıkan görsellere bakarak tercihte bulunurlar. Markanız firma adıyla değil, tutarlı ve kimlik sahibi görsellerle oluşuyor. Müşteri kitleniz sizi görsellerinizinden tanımaya başlar. Bu alanda kullanacağınız görsellerin tarz sahibi olması ve bu tarzın devamlılık arz etmesi marka tanınırlığınızı güçlendirecektir. Eğer site görselleriniz bu kriterlere uygunsa aynı görselleri dijital marketlerde de kullanabilirsiniz, ayrı bir çalışma yürütmenize gerek yoktur.

Sonuç olarak önümüzdeki dönemde dijital pazarların genişleyeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Daha önce bu alanda yer almayan piyasa oyuncuları dijital pazarlara girecektir ve rekabet artacaktır. Bazı sektörler ise tamamen bu alana kayacaktır. Zamanında ve doğru bir stratejiyle pazarda yerinizi almak ve pozisyonlarınızı güçlendirmek firmanızın başarısı açısından önemlidir.


Yazan: Servet Deniz

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page